Springwell School

Springwell Governors

The Governing Body of Springwell School meet regularly and is responsible for setting the strategic framework of the school and monitoring its implementation. It acts as a 'critical friend' by holding the head teacher to account for the educational performance of the school and its pupils. The Governing Body also oversees the finances of the school; making sure money is well spent. A School Improvement Committee and a Resources Committee have also been set up to provide opportunity for a smaller group of Governors to focus on specific areas of importance and responsibility.

 Springwell Governors

  • Ann Langran
    Co-opted Governor (Chair Of Governors)
  • Angela Allerton
    Local Authority Governor
  • Lisa Needham
    Staff Governor (Co-Head)
  • Maria Burrows
    Staff Governor (Co-Head)
  • Harriet Rowland
    Staff Governor (Teacher)
  • Julie Franks
    Co-opted Governor
  • Francis Otieno
    Parent Governor
  • Vikki Franks
    Parent Governor
  • Martyn Whitear
  • Adele Whitear
  • Jackie Sumner
  • David Scott-Batey
    Associate Member - Resource Committee
  • Rob Baker
    Associate Member - Resource Committee
  • Janice Singleton
    Clerk to the Governing Body

 Register of Business Interest:

Governor Attendance

Resignations:

Maria Edwards –  Co-opted Governor

Term of Office: Resigned Sept 2015

Emma Cobb - Parent Governor

Term of Office: Resigned Sept 2015

Ian Fordham – Associate Member 

Term of Office: Resigned Jan 2016

Irene Thorpe – Associate Member

Term of Office: Resigned Jan 2016

Helen Phillips – Parent Governor

Term of Office: Resigned March 2016

Julie Wharton - Co-opted Governor (Vice Chair of Governors)

Term of Office: Resigned July 2016

Kate Buckingham – Staff Governor

Term of Office: Resigned October 2016

Jade Wyatt - Parent Governor

Term of Office: Resigned October 2016

Jayne Miller - Co-opted Governor

Term of Office: Resigned January 2017

Mike Mutsaers - eGovernor

Term of Office: Resigned January 2018

Fearn O'Callaghan - Teacher Governor

Term of Office: Resigned May 2018

Michael Bankhead - Co-opted Governor

Term of Office: Resigned May 2019

Amanda Warner - Co-opted Governor

Term of Office: Resigned July 2020

Jackie Partridge - Staff Governor

Term of Office: Resigned July 2020